Home Page

About Our Governing Body

 

       

INSTRUMENT OF GOVERNMENT

MILLBROOK PRIMARY SCHOOL

 

1.         The name of the school is Millbrook Primary School.

2.         The school is a Community school.

3.         The name of the governing body is “The governing body of Millbrook Primary School”.

4.         The governing body shall consist of:

 

  • The Headteacher;

  • 4 Parent governors;

  • 1 Authority governor;

  • 1 Staff governor;

  • 5 Co-opted governors.

5.         The total number of governors will be 12.

6.         This instrument comes into effect on 1st April 2014.

7.         This instrument was made by order of Tameside Local Authority on 3rd April 2014.

8.         A copy of the instrument must be supplied to every member of the governing body (and the headteacher if not a governor).

 

 

 

Governor Terms of Office & Roles 2016-17

Name

Surname

Type

Appointed by

Appointed

End

Roles

2016/17

Committee

Membership 2016/17

 

 

 

 

 

 

 

 

Andy

Chadwick

Co opted

GB

01/04/2014

31/03/2018

 

Curriculum and Achievement

Melanie

Day

Staff

Staff

03/12/2016

02/12/2020

 

Curriculum and Achievement

Nils

Elgar

Parent

Parents

01/10/2015

30/09/2019

Chair Curriculum and Achievement

Curriculum and Achievement

Sue

Nuttall

Co-opted

GB

27/09/2015

26/09/2019

 

Curriculum and Achievement/Resources

Mike

Robinson

Parent

Parents

23/07/2013

22/07/2017

Chair; Chair Resources

Curriculum and Achievement/ Resources

Emma

Skeldon

Authority

LA/GB

04/10/2012

03/10/16

Vice Chair

Curriculum and Achievement/ Resources

Elizabeth

Turner

Head

  08/10/2010    

Curriculum and Achievement/ Resources

Jill

Warburton

Parent

Parents

01/10/2015

30/09/2019

 

Curriculum and Achievement

Margaret

Whitehead

Co-opted

GB

06/07/2015

05/07/2019

 

Curriculum and Achievement/ Resources

Nick

Pennell

Co-opted

GB

21/03/2016

20/03/2020

 

Resources

Leanne

Ashton

Associate

GB

01/04/2014

31/03/2018

 

Curriculum and Achievement

Jemma

Dagnah

Parent

Parents

02/11/2016

01/11/2020

 

 

Rob Kay Co-opted GB 05/12/2016 04/12/2020   Curriculum and Achievement

 

 

Governors leaving during 2016-17

   

David

Cubbin

Co-opted

08/09/2016

Resigned

 

Iain

Williamson

Authority

07/09/2016

End of term

Melanie

Bentley

Staff

31/03/2017

Left the school

Jill

Warburton

Parent

31/07/2017

Resigned

 

Governor Attendance 2016-17 

 

Name

Surname

GB

Resources

GB

Resources

GB

GB

Resources

GB

GB

Resources

   

26/09/2016

15/11/2016

05/12/2016

14/03/2017

27/03/2017

15/05/2017

20/06/2017

10/07/2017

Total *

Total*

Andy

Chadwick

A

 

p

 

p

p

 

p

4/5

 

Jemma

Dagnah

Joined 2/11/16

p

A

Absent

p

p

p

3/4

1/2

Nils

Elgar

P

 

p

 

p

p

 

p

5/5

 

Rob

Kay

Joined 5/12/16

p

 

p

p

 

p

4/4

 

Sue

Nuttall

P

A

p

A

p

p

A

A

4/5

0/3

Nick

Pennell

P

A

p

p

A

A

 

 

2/5

1/3

Mike

Robinson

P

p

p

A

p

p

p

p

5/5

2/3

Emma

Skeldon

P

A

p

p

A

p

p

p

4/5

2/3

Elizabeth

Turner

P

p

p

p

p

p

p

p

5/5

3/3

Jill

Warburton

P

 

p

 

p

p

 

p

5/5

 

Margaret

Whitehead

A

p

p

p

p

p

p

p

4/5

3/3

Leanne

Ashton

P

 

p

 

p

A

 

p

4/5

 

                       

KEY

                     

 

Absent without consent

                   

A

Absent with consent

                 

 

Not a member of the committee

               

*

No. attended/total meetings held

               
                       

Governor Attendance 2015-16

 

Name

Surname

GB

Resources

GB

GB

GB

Resources

GB

FGB

Resources

   

Sept 15

Nov 15

Dec 15

Mar 16

May-16

Jun-16

Jul-16

Attendance

Attendance

                     

Andy

Chadwick

p

 

p

p

p

 

p

5/5

 

David

Cubbin

p

 

A

p

A

 

A

2/5

 

Melanie

Day

p

 

p

p

p

 

p

5/5

 

Nils

Elgar

Appointed 31/9/15

p

p

A

 

p

3/4

 

Sue

Nuttall

p

 

p

p

p

 

p

5/5

 

Mike

Robinson

p

p

p

p

p

A

A

4/5

1/2

Emma

Skeldon

p

A

p

p

A

p

p

4/5

1/2

Elizabeth

Turner

p

p

p

p

p

p

p

5/5

2/2

Jill

Warburton

Appointed 31/9/15

p

p

p

 

p

4/4

 

Margaret

Whitehead

p

p

p

p

p

p

A

4/5

2/2

Iain

Williamson

p

p

p

p

p

p

p

5/5

2/2

Nick

Pennell

Appointed 21/3/16

p

p

p

p

3/3

1/1

                     

Leanne

Ashton

Mat leave

p

 

p

 

2/2

                     
 

A- Consent to absence given

               
                     

Declarations of Pecuniary and Personal Interest

 

Name

Pecuniary Interests

Personal Interests

Other Governor Posts

Susan Nuttall

None

None

None

Michael Robinson

Employment -Waste & Recycling Officer at Tameside Council

None

None

Elizabeth Turner

Employment – Head at Millbrook Primary

None

None

Melanie Day

Employment – Assistant Head at Millbrook Primary

None

None

Emma Skeldon

Employment – Alder Community High

Professional Bodies- Heyrod Residents Association, Heyrod Brass Band Comittee

None

None

Andy Chadwick

Employment – Teacher at Trinity Christian School, Pastor at Revival Church

Charity Trusteeships- Revival Church, Stalybridge Street Pastors

None

None

Margaret Whitehead

None

None

None

Jemma Dagnah

Employment - Tameside MBC (via NAFN)

Interest Groups - Millbrook Village Community Group

None None
Nils Elgar

Employment - Clerk to the Corporation - Wakefield College

Businesses - Self employed Clerk to the Governing Body/Company Secretary - Droylsden Academy

   
Nick Pennell None None None
Jill Warburton None None None